Periodontologija, dantenų recesijų gydymas
Periodonto ligos – apima dantį supančius kietuosius ir minkštuosius periodonto audinius: dantenas, periodonto raištį, alveolės kaulą, šaknies cementą. Pagrindinės periodonto ligos yra dantenų uždegimas arba gingvitas ir periodontitas, taip pat – dantenų recesija.
Ar Jūs – tinkamas kandidatas procedūrai?
- Pastebėjote, kad dantenos kraujuoja, yra patinusios.
- Jaučiate dantenų jautrumą, skausmą.
- Atsirado dantų klibėjimas, paslankumas.
- Pasireiškė pūliavimas dantenų srityje.
- Dantenos atsitraukia nuo dantų, šie vizualiai atrodo išilgėję.
- Kamuoja nemalonus burnos kvapas.
Jeigu bent į vieną punktą atsakėte teigiamai, Jums gali būti reikalingas profesionalus periodontologinis gydymas!
Periodonto ligos
01 Gingivitas
Tai pirminė dantenų uždegimo stadija. Dėl nepakankamai kokybiškos paciento individualios burnos higienos ant dantų vainikų ir jų šaknų paviršių pradeda kauptis minkštojo apnašo sluoksnis. Minkštosios apnašos kalkėja, sukietėja, virsta dantų akmenimis, kurie nusėda virš ir po dantenomis. Dantenos parausta, išburksta, pradeda kraujuoti valant dantis, o vėliau ir palietus, valgant. Neretai dėl tokio dantenų jautrumo pacientai iš vis nustoja valytis dantis, kas veda į dar spartesnį ligos progresavimą
02 Periodontitas
Nekreipiant dėmesio į dantenų kraujavimą, uždegimas plinta į gilesnius audinius ir perauga į pavojingą infekciją, periodontitą. Dantenos ima pūliuoti, gali būti jaučiamas skausmas, lydimas nemalonus burnos kvapo. Vėliau pradeda tirpti kaulas, formuojasi dantenų kišenės, dantys ima klibėti, tarp jų atsiranda tarpelių. Negydoma ši liga veda į dantų netekimą.
03 Dantenų recesija
Tai sutrikimas, kai dėl dantenų atsitraukimo palaipsniui apsinuogina danties kaklelis, šaknies paviršius. Dantenų recesiją gali sukelti įvairios priežastys, bet dažnai tai būna patiriamas mechaninis dirginimas, traumuojantis dantų valymas.
Periodontologinio gydymo galimybės
- Profesionali burnos higiena. Kai liga aptinkama ankstyvoje stadijoje, užtenka atlikti burnos higieną, kurios metu pašalinami dantų akmenys ir minkštosios apnašos iki ir po gleivine, dantų šaknys bei dantys poliruojami. Pacientas mokomas taisyklingai valyti dantis namuose, naudoti tinkamas higienos priemones.
- Dantenų kiuretažas. Vidutinio sunkumo periodontito gydymui dažniausia neprireikia sudėtingo gydymo – tai nustatoma pagal dantenų kišenių gylį. Dažnai atliekamas kiuretažas. Tai tarsi tarpinė procedūra tarp profesionalios higienos ir chirurginio dantenų gydymo. Jos metu, vietiškai nuskausminus, dantenų „kišenės“ mechaniškai išvalomos ir apdorojamos antibakteriniais medikamentais.
- Chirurginis gydymas. Esant sunkiai periodontito formai – jei kišenės 5-6 mm ar didesnės, reikalingas chirurginis gydymas. Paprastai atliekama taip vadinamoji lopo operacija. Jos metu vietiškai nuskausminus atkeliamas dantenų-antkaulio lopas, prieinama prie dantų šaknų ir kaulo. Šalinami pažeisti audiniai, suformuojamas naujas dantenų ir kaulo reljefas. Esant reikalui taikoma kaulinių defektų regeneracija kaulo pakaitalais.
- Danties vainiko prailginimo operacija. Ši procedūra reikalinga prieš protezavimą arba plombavimą, kai išlikusio danties aukštis yra nepakankamas pagaminti vainikėlį arba defektas (kariesas) yra po dantenomis ir kokybiškai užplombuoti nėra galimybės. Aplink protezuojamą ar plombuojamą dantį yra sumažinamas dantenų, o kartais ir kaulo aukštis. Sugijus dantenoms (jau po trijų savaičių) danties kraštas ar defekto vieta lieka virš dantenų, kas leidžia kokybiškai atlikti danties plombavimą ar protezavimą.
- Gingivektomija. Tai procedūra, kurios metu chirurgiškai pašalinama dalis dantenų audinių. Paprastai atliekama skalpeliu arba lazeriu, nupjaunant nepageidaujamą dalį dantenų krašto.
- Liežuvio arba lūpos pasaitėlio plastika. Kai kurių žmonių lūpos ar liežuvio pasaitėlis būna labai trumpas ir tai apsunkina liežuvio ar lūpos judesius, kalbą, gali būti skausminga ar net daro įtaką dantų padėčiai. Pasaitėlyje padaromas nedidelis pjūvis ir šis atlaisvinamas.
Po procedūros
Atlikus periodontologinį gydymą, būtina laikytis visų gydytojo nurodymų (ypač – jei taikytas chirurginis gydymas). Kurį laiką po operacijos galite jausti maudimą ar jautrumą, tačiau šie pojūčiai – trumpalaikiai.
Pacientų atsiliepimai
Laima:
„Ačiū, už laiku pritaikytą pagalbą – užteko vieno vizito, kad pasijausčiau geriau“
Vilmantas:
„Dėkoju gydytojų komandai už kantrybę ir be skausmo atliktą chirurginį gydymą.“
Atsakome į Jūsų dažniausiai užduodamus klausimus:
Ar yra papildomų veiksnių, kurie gali paskatinti periodonto ligas?
Periodonto ligų vystymąsi paskatina ir gydymą apsunkina gali lėtinės ligos, pavyzdžiui, cukrinis diabetas, arba kai kurie žalingi įpročiai, pavyzdžiui, rūkymas.
Ar gydymas skausmingas?
Gydymo metu pritaikome nuskausminimą, todėl nemalonių pojūčių jausti neturėtumėte.
Kiek trunka gydymas?
Daugelį problemų galima išspręsti per vieną vizitą, tačiau jeigu liga įsisenėjusi, prireikia daugiau apsilankymų.